Vidékfejlesztési pályázatok

KAP-RD01a-RD01c-1-24

Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és post-harvest fejlesztések támogatása

A pályázatról röviden

A „Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és post-harvest fejlesztések támogatása” pályázat keretében azok a mezőgazdasági termelők jogosultak támogatásra, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőzően teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek, árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

A pályázat támogatja a kertészeti termelőtevékenységet szolgáló létesítmények létrehozását, korszerűsítését, a Post-harvest fejlesztéseket. Kiemelt cél az energiafelhasználás hatékonyságának javítása, energetikai korszerűsítések és zöld beruházások, a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: maximum 5 milliárd Ft.

A támogatási intenzitás az összes elszámolható költség 50%-a, viszont „Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása” esetén 70%-a.

A felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2024. július 24. napjától 2025. március 10. napjáig van lehetőség.

Támogatás összege, mértéke

Mrd Ft maximálisan igényelhető vissza nem térítendőtámogatás

%

maximális támogatási intenzitás

Mrd Ft keretösszeg

Támogatás célja és elemei

A felhívás keretében támogatás nyújtható:

  • A kertészeti termelőtevékenységet szolgáló létesítmények építésére, fejlesztésére, korszerűsítésére,
  • Post-harvest fejlesztésekre,
  • Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységekhez,
  • Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazásához. 

 

Elszámolható költségek mértéke, aránya:

 

KöltségtípusMaximális mértéke az összes nettó elszámolható költségre vetítve (%)/maximális támogatási összeg (Ft)

Általános költségek (9.2. fejezet 1. pont) és immateriális javak költségei, összesen: 
ebből:

  • tájékoztatás, nyilvánosság
  •           műszaki ellenőri szolgáltatás, ide nem értve a Tanácsadó Mérnökök Nemzetközi Szövetsége (FIDIC) mérnök költségeit

  • könyvvizsgálat
  • projektmenedzsment

  

5%

0,5%, legfeljebb nettó 150 000 Ft

1%

0,5%

2,5%

Ingatlanvásárlás2%
Terület-előkészítés (régészeti feltárás, lőszermentesítés, bozótirtás, földmunkák stb.)2%
A telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés és/vagy  esz eszközbeszerzés, amely magában foglalja a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését továbbá a telepi infrastruktúra megvalósítását, a felhívás 3.1.2. pont 6. alpont alapján.20%
Egyedi azonosítóval ellátott tároló konténer beszerzése a felhívás 3.1.2.2. 5. pontja alapján  nettó 30 000 Ft/db 
Kertészeti tevékenységhez kapcsolódó szállítójármű (N. kat) a felhívás 3.1.2.2.3. pontja alapján 
 nettó 50 millió Ft
Hűtőkonténer beszerzése, beépítése a felhívás 3.1.1. 1. ct. 2. a) pont esetében nettó 8 millió Ft
 Áruvá készítés eszközeinek beszerzése
 nettó 500 millió Ft
 Növényházi művelő eszközök beszerzése
A művelet keretében fejlesztett növényház termesztő felület m2 x nettó 10 000 Ft 

 

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: maximum 5 Mrd Ft

Támogatás maximális mértéke:

Mindkét célterület esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a, az alábbi kivételekkel: a 2. célterület 2. pontja („Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása”) esetében a támogatás az összes elszámolható költség 70%-a. 

A támogatás maximális mértéke tovább növelhető az alaptámogatáshoz képest az 1. célterület, továbbá a 2. célterület 1. pontja vonatkozásában – akár több szempont egyidejű teljesítésével – azzal, hogy a támogatás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot

Fiatal mezőgazdasági termelő számára 15%-kal, gazdaságátadás esetén 15%-kal, az ökológiai  gazdálkodást folytató kedvezményezett esetén 10%-kal, a kollektív beruházás esetén 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható az alaptámogatáshoz képest.

Projektmenedzsment költségek vonatkozásában a támogatás az elszámolható költségek 50%-a.

A kedvezményezettek további többlettámogatásra lehetnek jogosultak, amennyiben a beruházás megvalósításához igénybe vett beruházási hitelhez kamattámogatást, illetve a beruházási hitelhez kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához díjtámogatást igényelnek. A támogatás intenzitás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot azzal, hogy az intézményi kezességvállalás díjához kapcsolódóan legfeljebb 5%, a beruházási hitel kamatához kapcsolódóan legfeljebb 10% mértékű többlettámogatás igényelhető.

Támogatási kérelem benyújtásának határideje

A felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2024. július 24. napjától 2025. március 10. napjáig van lehetőség.

Ezen időszak alatt az alábbi értékelési határnapokig benyújtásra került támogatási kérelmek kerülnek együttesen elbírálásra:

1. értékelési szakasz: 2024. július 24. – 2024. augusztus 6.

2. értékelési szakasz: 2024. augusztus 7. – 2024. augusztus 21.

3. értékelési szakasz: 2025. február 11. – 2025. február 24.

4. értékelési szakasz: 2025. február 25. – 2025. március 10.

Támogatást igénylők köre

Mezőgazdasági termelők, akik abban az esetben jogosultak támogatásra, amennyiben igazolják, hogy: 

a.) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, – az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek

b.) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott

A felhívás keretében támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.

Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások.

Támogatásban nem részesíthetők köre

Az ÁÚF „Kizáró okok” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére aki/amely:

a) támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek;

b) azonos megvalósítási hely kapcsán a Vidékfejlesztési Program VP2-4.1.3-20 kódszámú, Kertészeti üzemek korszerűsítése című felhívása keretében támogatói okirattal rendelkezik és a támogatási kérelem benyújtásakor kifizetési kérelem beadásával még nem igazolta a már támogatott művelet megvalósításának megkezdését. Ezen előírás alól kivételt képeznek azon kedvezményezettek, akik a támogatási okiratukat 2023. szeptember 1-jén vagy azt követően vették kézhez.

Önállóan támogatható tevékenységek

1. célterület–Kertészeti ágazat fejlesztését szolgáló beruházások

1. Kertészeti termelőtevékenységet szolgáló növényházak építése, korszerűsítéseÚj építésű üveg- vagy fóliaborítású növényház létesítése, meglévő üveg- vagy fóliaborítású növényházak bővítése, a hozzá kapcsolódó szociális és kiszolgáló terek bővítése, energiahatékonyság javulással nem járó korszerűsítése.

2. Kertészeti termelőtevékenységet szolgáló hűtőházak, hűtőtárolók, zöldség- és burgonyatárolók, valamint a betakarítást követő áruvá készítést szolgáló létesítmények létrehozása, korszerűsítése:

a) Új hűtőkamrák létesítése, hűtőkonténerek beszerzése (a felhívásban lévő korlátozás figyelembevételével)

b) Hűtőházakra, hűtőtárolókra vonatkozó tevékenységek: Új építésű hűtőházak, hűtőtárolók létesítése, meglévő hűtőházak, hűtőtárolók, valamint hűtőházakhoz, hűtőtárolókhoz kapcsolódó szociális és kiszolgáló helyiségek bővítése, energiahatékonyság javulással nem járó korszerűsítése.

c) Zöldség- és burgonyatárolókra vonatkozó tevékenységek: Új építésű zöldség- és burgonyatárolók létesítése, meglévő zöldség- és burgonyatárolók, valamint zöldség- és burgonyatárolókhoz kapcsolódó szociális és kiszolgáló helyiségek bővítése,  energiahatékonyság javulással nem járó korszerűsítése.

3. A betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése (növényházi, tárolási tevékenységhez kapcsolódó): Válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei vagy gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései, valamint az ezekhez szükséges szoftverek (a felhívásban lévő korlátozás figyelembevételével). 

2. célterület –Kertészeti ágazat fejlesztését szolgáló zöld beruházások

1. Meglévő fóliaházak, üvegborítású növényházak, hűtőházak, hűtőtárolók, zöldség- és burgonyatárolók valamint a kapcsolódó létesítmények (szociális és kiszolgáló helyiségek) energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek:

a) hőtechnikai adottságok javítása, hőveszteség csökkentése (utólagos külső hőszigetelés, külső nyílászáró-csere/korszerűsítés, hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése stb.);

b) fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése (fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, hőtermelők cseréje korszerű, nagyhatásfokú berendezésekre, hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítése, hulladékhő hasznosítási lehetőségek kiaknázása, termálvíz kísérő gáz hasznosítása stb.);

c) világítási rendszerek korszerűsítése (fényforrások, világítótestek cseréje. Kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése és az ehhez kapcsolódó az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energia-megtakarítást eredményeznek stb.);

d) az építmény funkciójának ellátásához szükséges, beépített technológiai rendszerek energetikai korszerűsítése, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése;

e) hűtőházak, hűtőtárolók vonatkozásában a szabályozott légterű tárolóként való hasznosítást lehetővé tevő korszerűsítés (gáztömör szigetelés, tárolóterek ajtóinak cseréje, szabályozott légterű tárolás technológiai berendezéseinek beszerzése/cseréje (nitrogén generátor, CO2 abszorber, vezérlés, tágulási tartályok, szelepek, összekötő elemek).

 2. Kertészeti ágazat fejlesztését szolgáló beruházások esetében a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása:

a) geotermikus energia hasznosítása:

·     új termelő kút/rendszer fúrása és a kapcsolódó berendezések, gépészet, termál távvezeték, primer tárolást szolgáló puffertartály kiépítése. Meglévő, ám hő hasznosításra jelenleg nem használt, vagy leromlott termál kutak, meddő szénhidrogén-kutak felújítása és termelőkúttá alakítása;

·        a használt termálvíz kezelését szolgáló technológiák beszerzése és az elhelyezését szolgáló műveletek. A kapcsolódó tartozékok, berendezések, szerelvények, szűrőrendszerek, hő és ioncserélők, sótalanítók, valamint hűtőtó kialakítása – beleértve a vízvisszasajtoló kutat és berendezéseit is -, valamint a működést szolgáló építmények létesítése;

·    a geotermikus energiaellátás berendezéseinek korszerűsítése, új berendezések beszerzése. Meglévő geotermikus hőhasznosító rendszer hatékonyság-növelése, puffertartály, kaszkádrendszer, hőszivattyú, szerelvények, vezetékek kiépítése;

·            vízfogyasztásmérő eszközök telepítése;

b) egyéb megújuló energia hasznosítása  

Legalább egy tevékenységet választani kell a felsorolt önállóan támogatható tevékenységek közül.

Önállóan nem támogatható tevékenységek

Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:

Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése.


Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • új építésű szociális és kiszolgáló helyiségek létesítése.
  • Kertészeti tevékenység végzéséhez kapcsolódó, áruszállításra használható szállítójárművek (N járműkategória szerint: teherautók és furgonok) beszerzése a felhívás 9.4 pontjában rögzített felső korlát figyelembevételével.
  • Üzemen belüli anyagmozgatás gépei: rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka) beszerzése
  • Projekt előkészítés:
    • szakmai előkészítés,
    • közbeszerzés,
  • Mérnöki feladatok;
  • Projektmenedzsment;
  • Egyéb szolgáltatások, beleértve a tájékoztatás és nyilvánosság biztosításának kötelező tevékenységét.
  • Immateriális beruházások megvalósítása: számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok, védjegyek, stb. megszerzése.  

Igényelhető előleg

A támogatási döntésben meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25 százalékáig, és legfeljebb 500 millió Ft-ig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.

Az előleget kizárólag a művelet megvalósítására lehet felhasználni, és az igénylését követően benyújtott első kifizetési kérelemben annak teljes összegével el kell számolni.

A kedvezményezettnek legalább az igényelt előleg mértékével megegyező összegű önerővel kell rendelkeznie, melyet az előlegigénylési dokumentációval egyidejűleg igazolni köteles.

Felhívás letöltése

Kérjen ingyenes előminősítést!

Az oldalon megjelent információk tájékoztató jellegűek, részletes információkért kérem keresse fel kollégáinkat a lent megadott elérhetőségek egyikén.

hu_HU